Ulice Česká

Ulice Česká je asi nejznámější ulicí v Brně vůbec. Česká je pro Brno jako Národní třída pro Prahu nebo Stodolní pro Ostravu. „Na České“ nebo také „na čáře“, to je pojem, který uslyšíte často v souvislosti s domluvou na setkání. Česká je totiž nejznámější brněnský „meetingpoint“. Lidé se tu setkávají v každou denní i noční hodinu a někdy je dokonce těžké tam svého přítele najít, protože tam na své přátele čekají další desítky lidí.

 

Jinak je Česká opravdová ulice lemovaná z obou stran obchody vedoucí z náměstí Svobody na ulici Joštovu. Někdy se nesprávně používá označení „česká“ právě i pro část ulice Joštovy, kam Česká ústí. Nachází se zde uzel městské hromadné dopravy a je tu velká fluktuace lidí. Na České vás také často osloví lidé provádějící různé průzkumy a ankety nebo lidé nabízející různé služby. Zkrátka je zde pořád rušno a je na co se dívat.

 

Ulici Českou v podstatě  při prohlídce centra města nemůžete minout a tak se její prohlídka dá začlenit do jakékoli procházky. Můžete například začít u hlavního nádraží, pokračovat Masarykovou ulicí, kde si prohlédnete různé architektonické slohy městských domů, až na náměstí Svobody, které nejstarším největším a nejfrekventovanějším náměstím města. Dnes tvoří centrum města, ale při jeho vzniku ve 13. století tomu tak nebylo. Vzniklo jako křižovatka třech cest, dnešních ulic Masarykova, Česká a Kobližná. Mezi nejvýznamnější objekty, které na náměstí můžete vidět patří Kleinův palác, Schwanzův dům  (dům Pánů z Lipé), Dům u tří mamlasů, Schrattenbachův palác. Uprostřed náměstí se nachází zrekonstruovaný morový sloup a moderní kašna stojící na místě původní kašny Merkurovy.z náměstí pak pokračujte ulicí Českou až na Joštovu, kde se před vámi objeví budova Ústavního soudu na levé straně a kostel sv. Tomáše na straně druhé.