Brněnská přehrada

 

Brněnská přehrada nebo také vodní nádrž Brno se dříve nazývala Kníničská podle zatopené obce Kníničky. Brněnská přehrada se nachází na řece Svratce 8 kilometrů od středu města na dosah městské hromadné dopravy a přesto dostatečně daleko, aby poskytovala klid a dostatek prostoru pro odpočinek Brňanům unaveným hlukem a spěchem velkoměsta. Přehrada začíná u Veverské Bítýšky a v délce 17-ti kilometrů pak dosahuje až k městské části Brno – Bystrc. Je jedním největších a také neoblíbenějších rekreačních míst v Brně a okolí. Její oblíbenost závratně stoupá také při každoročním festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis, kdy se nad její klidnou hladinou odráží velkolepé barevné střely ohňostrojů mezinárodních soutěžních skupin. Na přehradě se nachází 120 metrů dlouhá a 34,5 metrů vysoká hráz, která zadržuje více než 20 milionů m3 vody v nádrži.

 

 

Kolem přehrady se nachází mnoho restaurací, občerstvení i rekreačních středisek. Lidé se tu s oblibou projíždí na loďkách a šlapadlech, prostředí přehrady je vhodné i pro jachting. Na březích kolem nádrže se můžete projet na kolečkových bruslích či kolech, po turistických stezkách kolem přehrady se zase rádi projdou vyznavači pěší turistiky. Kolem nádrže byla vybudována zajímavá naučná stezka, která vás provede okolím a  seznámí s přírodními poměry v této oblasti.  V sezóně (od jara do podzimu) se také po vodní hladině můžete projet jednou z šesti motorových lodí. Ty vyplouvají z přístaviště v Bystrci a plavba končí ve Veverské Bítýšce.

 

 

První myšlenky na stavbu přehrady u Brna vznikaly již na začátku minulého století. Tehdy byly na řece časté povodně a těm se mělo výstavbou přehrady zabránit. Přehrada se měla současně stát zdrojem energie, zásobárnou vody a v neposlední řadě rekreačním střediskem. Přehrada byla budována v letech 1936 – 1940. Na konci 2. světové války byla přehradní hráz podminována německými vojsky, ale nakonec bohudík nebyla odpálena. Výbuch by pravděpodobně způsobil ohromné škody. Dnes jsou největším problémem brněnské přehrady podobně jako i jiných velkých nádrží přemnožené kolonie sinic.