Denisovy sady

Denisovy sady a park Studánka se nacházejí na jihozápadním úpatí vrchu Petrova, jemuž vévodí katedrála sv. Petra a Pavla. Sady s lavičkami, altány a záhony květin poskytují klid a pohodlí k odpočinku při náročném životě v centru města Brna. Denisovy sady tvoří ucelený komplex s hradbami a petrovským biskupstvím.

 

 

Původně se park jmenoval Františkov a byl prvním parkem v českých zemích, který založila městská správa. Na skalnatém pahorku pod vrchem Petrovem zvaném Puhlík se roku 1771 rozkládala křížová cesta se čtrnácti kapličkami. Park jako první začal upravovat na počátku 19. století místodržící hrabě Katanský, ale opravy přerušily napoleonské války. Sady byly dokončeny až za nového místodržitele Antonína Bedřicha Mistrovského roku 1818. Sady projektoval V. Klein. Roku 1815 byly zde založena botanická zahrada s 223 druhy dřevin, zbudován pavilon Fons salutis a také dřevěná kolonáda, který byla později nahrazena klasicistní kolonádou kamennou.

 

 

 

Park má celkem tři vstupy. Můžete se do něj dostat jednak ze Zelného trhu kolem katedrály, dále Biskupskou ulicí a také schody vedoucími z Nádražní třídy. Je tvořen spletí pěšinek a schodišť, které lemují lavičky. Najdete zde několik míst, které nabízí rozhled do širokého okolí. Součástí parku je také obelisk, který byl vztyčen na počet konce napoleonských válek roku 1818. Tento pomník je vyroben z tišnovského mramoru a byl postaven na počest císaře Františka I., od toho potom dostaly sady své první jméno Františkov.

 

 

Při procházce kouzelným prostředím si nenechte ujít ani hudební pavilon v novorenesančním stylu či alegorické sochy Obchodu a Tolerance, které jsou dílem sochaře A. Břenka. Ve spodní části parku najdete tzv. Fons salutis, tedy Pramen zdraví.