Divadlo Reduta

Divadlo Reduta se nachází na Zelném trhu a patří k nejstarším divadelním budovám na Moravě. Tradice nejstarší brněnské divadelní budovy sahá do 17. století a mezi její zajímavosti patří také fakt, že v jejích koncertních sálech vystupoval virtuos a geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Ten Brno a samotnou Redutu poctil svou návštěvou roku 1767, kdy mu bylo pouhých dvanáct let.

 

 

Původně patřila budova do komplexu středověkých měšťanských a nesla název Lichtenštejnský dům, poté měla podobu renesanční měšťanské taverny, která byla vybudována v roce 1605. Taverna měla výčep a také reprezentační prostory, kde se vítaly významní návštěvníci města Brna. V té době patřila reduta městu a sloužila jeho účelům. Roku 1634 se některé prostory začaly využívat pro příležitostná představení divadelních společností, které do Brna přijížděly. Již ve 30. letech 18. století byla Reduta přestavěna a všechny prostory byly využívány k divadelním, hudebním a tanečním  představením. Právě v této době zde koncertoval i W. A. Mozart. Toto krásné období bohužel ukončily dva rozsáhlé požáry, které budovu postihly v letech 1785 a 1786. Po těchto katastrofách byla Reduta přestavěna v klasicistním stylu a činnost divadla byla obnovena. Po požáru v roce 1870 se Reduta rekonstrukce již nedočkala a její prostory byly v následujících letech využívány jako městská tržnice. 

 

 

 

Divadelní činností Reduta ožila až po roce 1918. Dnešní podobu získala budova při rozsáhlé rekonstrukci provedené podle návrhů architektů B. Fuchse a K. Fuchse. K záchraně cenného objektu přispěl projekt památkové obnovy, který je realizován od roku 2002. Dnes se v prostorách Reduty konají divadelní představení a její nádherné sály jsou využívány při reprezentačních akcích Statutárního města Brna.