Dům u čtyř mamlasů

 

Dům u čtyř mamlasů je dalším z významných památek, které si můžeme prohlédnout na náměstí Svobody. Tento dům byl postaven v letech 1901 – 1902 podle návrhu Germana Wanderleye pro nadaci V. Gerstbauera na původním místě před ním stál renesanční měšťanský dům, který měl ve všech patrech arkádové chodby. Dům u čtyř mamlasů dostal svůj název podle čtyř monumentálních mužských soch, které na svých ramenech drží zdobné pilíře. Sochy atlantů jsou dílem sochaře Antonína Tomoly. Obličeje těchto spoře oděných mužů vyjadřují různé emoce a jistě stojí za prohlédnutí. Vnitřní uspořádání paláce navrhl A. Prastorfer. V Domě u čtyř mamlasů sídlí tradiční cukrárna.

 

 

Náměstí Svobody je nejstarším největším a nejfrekventovanějším náměstím města. Nejprve neslo náměstí pojmenování forum Inferius neboli Dolní trh a poté vystřídalo několi dalších jmen – například Niederring, Grosser Platz (Velké náměstí) či náměstí Císaře Františka Josefa. Dnešní jméno nese od roku 1918. Na místě náměstí stávala trhová ves a protékal tudy potok. Dnes tvoří centrum města, ale při jeho vzniku ve 13. století tomu tak nebylo. Vzniklo jako křižovatka třech cest, dnešních ulic Masarykova, Česká a Kobližná. Dnes vede na náměstí mnohem více cest, ale trojúhelníkový tvar mu přesto zůstal.

 

 

 

Mezi další významné objekty, které na náměstí můžete vidět patří Kleinův palác, Schwanzův dům  (dům Pánů z Lipé), Schrattenbachův palác, či novodobé stavby obchodního domu Rozkvět nebo polyfunkčního domu Omega. Na podzim roku 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce náměstí Svobody i mariánského morového sloupu. Slavnostně byla odhalena moderní kašna autorů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, která stojí na místě původní Merkurovy kašny.