Dům umění města Brna

Dům umění se nachází na Malinovského náměstí vedle Mahenova divadla, kde stojí na okraji městského parku. V zadní části parku se nachází replika původní Zemanovy kavárny.

 

Dům umění vznikl roku 1946, kdy byl přestavěn původní a značně poškozený Jubilejní dům umělců postavený v letech 1909 - 1911. Projekt Kaiser Franz Josefs Jubiläum-Künstlerhaus (Jubilejního domu umělců) zpracoval architekt Heinrich Ried a to ves tylu vídeňské secesní architektury. Dům sloužil jako výstavní prostor rakousko-německé umělecké menšiny brněnských umělců. Po druhé světové válce vytvořil projekt přestavby této budovy funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs, který je také autorem projektu repliky blízké Zemanovy kavárny. Ta zde byla postavena v letech 1993 – 1994 podle původní stavby pocházející z let 1925 – 1926, která byla zbořena při stavbě Janáčkova divadla roku 1964.

 

Dům umění ve svých prostorách vystavuje výtvarná díla současných autorů, představuje aktuální práce domácích umělců i práce světových, zejména pak evropských autorů. V posledních letech se zde klade důraz na tzv. východní umění a také na fotografickou tvorbu. Mimo krátkodobých výstav, které se zde neustále obměňují, se v Domě umění pravidelně pořádají také koncerty, přednášky, semináře, autorská čtení a diskusní pořady se současnými umělci. Dům umění spolupracuje také s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity a pořádá zde animace s brněnskými žáky a studenty.

 

Současným ředitelem Domu umění je Dr. Radek Horáček. Každé dva roky se také v prostorách Domu umění pod jeho záštitou koná udílení ceny Jindřicha Chaloupeckého. Pod organizaci Domu umění města Brna spadá například i Galerie 99 a také Dům pánů z Kunštátu.

 

V blízkosti Domu umění můžete navštívit například Mahenovo divadlo, již zmíněnou Zemanovu kavárnu či Měnínskou bránu, jedinou dochovanou městskou bránu.