Galerie Vaňkovka

Galerie Vaňkovka je jednou z nejvýraznějších budov moderního Brna, která vznikla rozsáhlou rekonstrukcí továrního areálu v těsné blízkosti hlavního nádraží v průmyslové zóně města. V areálu sídlí jednak ohromné nákupní centrum pod názvem Galerie Vaňkovka, dále výstavní prostory galerie, kde se konají expozice moderního umění a architektury, kavárna, restaurace a také prostory, kde se konají meetingy obchodních společností. Rekonstrukce areálu byla započata roku 2003 a nákupní centrum i přilehlé objekty byla slavnostně otevřeny 23. března roku 2005. Dnes je Vaňkovka jedním z nejoblíbenějších nákupních středisek v Brně, jelikož je velmi dobře dostupná, nachází se v centru města a v jejím areálu najdeme pod jednou střechou mnoho obchodů, restaurací, kaváren a cukráren.

 

 

Zakladatelem Vaňkovky byl Friedrich Wannieck, podnikatel a průmyslník, který se narodil 18. července 1838 v Brně na Kobližné ulici v rodině postřihače sukna Johanna Wanniecka. Po studiích na brněnské reálce pokračoval ve studiích na Vysoké škole technické ve Vídni a Polytechnice v Karlsruhe. Již od svých 25-ti let sám podnikal, zajímal se zejména o železnice a doky. Ve svým 27-mi letech založil na zahradě svého domu v Trnité ulici malou strojní továrnu. Ta se stala základem ohromného areálu Vaňkovky, která byla oficiálně založena roku 1865. Dalších 25 let svého života strávil Wannieck se svou rodinou v Brně, kde pracoval a věnoval se také veřejně prospěšným pracím. Poté Brno opustil a žil v Mnichov a v severoitalském Meranu, kde také 21.4. 1919 zemřel.

 

 

 

Továrna Friedricha Wanniecka se specializovala na konstrukci strojírenských zařízení. Vyráběly se zde také parní stroje, filtrační přístroje, olejové pumpy či frézovací stroje. Kolem roku 1900 však začal závod stagnovat a nenašel se nikdo, kdo by ho dokázal řídit, Wannieck byl starý, jeho syn nemocný. Tak se Vaňkovka spojila s První brněnskou strojírnou. během minulého století byla Vaňkovka součástí Zbrojovky Brno, poté společnosti Zetor Brno. Roku 1990 byl závod uzavřen a započaly snahy o zachování historicky cenných objektů, které byly úspěšně dokončeny roku 2005.