Jakubské náměstí

 

Jakubské náměstí našetří k největším náměstím města Brna, ale rozhodně patří k náměstím nejzajímavějším. Leží v těsné blízkosti náměstí Svobody. V centru náměstí stojí gotický kostel Sv. Jakuba Většího s výrazně zdobenou fasádou a překrásným interiérem. Náměstí je dlážděné širokými dlaždicemi a se svými kavárnami tvoří dojem malebného italského náměstíčka. Na náměstí se nachází budova České Televize a známá kavárna, kde se scházejí umělci, herci, režiséři i cizinci. V ulici Rašínova, která k náměstí vede, najdeme několik eklekticistních domů postavených na počátku 20. století kolem roku 1900. I fasáda kostela Sv. Jakuba Většího je vyvedena v eklekticistním stylu podle návrhu G. Wanderleye.
 
Po hektické náladě, která často vládne na náměstí Svobody, je blízké náměstí Jakubské oázou klidu. Zvláště v létě, když se na dlažbě vyjímají stolečky se slunečníky, lidé zde v klidu popíjí odpolední kávu a povídají si, je atmosféra náměstí přímo úchvatná. Přitom se nacházíme stále v samotném centru města a k dalším zajímavým památkám je to, co by kamenem dohodil.
 
Ideální volbou turisty je procházka přilehlými uličkami, kde záhy narazíme na jezuitský kostel nanebevzetí Panny Marie a přilehlou bývalou jezuitskou kolej. Dále zde najdeme další budovy České Televize i Českého Rozhlasu či divadelní fakultu JAMU. Už samotné názvy ulic poukazují na uměleckou atmosféru, která zde vládne. Projděme se Mozartovou, Beethovenovou či Dvořákovou ulicí a brzy se ocitneme na hlavní Roosveltově třídě, kdy se před námi na pravé straně objeví divadlo Mahenovo a na levé divadlo Janáčkovo. Pokud se budete chtít na chvíli usadit v zeleni, využijte odpočinkových míst v sadech osvobození či na Moravském náměstí, které odtud nejsou daleko. Příjemnou cestu!