Kleinův dům

Kleinův dům, chcete-li palác, je novorenesanční dům, jehož fasádu zdobí unikátní litinové části. byl postaven na přání majitele železáren v Sobotíně v letech 1847 – 1848. Projekt tohoto domu vypracovali architekti Theophil Hansen a Christian Friedrich Ludwig Förster. Na přání rodiny Kleinů byly na fasádě použity ozdobně litinové prvky, což byl jedinečný architektonický prvek a novátorské využití kovu ve stavitelství u nás.

 

Dům měl být reprezentačním domovem rodiny, ale současně i reklamou jejich firmy, jež stavěla železnice po celé rakousko-uherské monarchii. Také prováděla práce při regulaci vodních toků a opevňování. Od roku 1844 vlastnila rodina také sobotínské železárny, ze kterých ozdobné prvky ze surové litiny pocházely. Na fasádě obrácené na náměstí Svobody si můžete všimnout ozdobných krakorců a postav hutníků. Dekorovány jsou také okenní štíty.

 

Rodina Kleinů pocházela z vesničky Kociánov na Šumpersku. Během jedné jediné generace se však bratři Kleinovi zařadili k nejúspěšnějším podnikatelům monarchie. Z původního stavebního podniku, který bratři zdědili po otci vybudovali rodinnou firmu a zakázky se jen hrnuly. Protože nejvíce zakázek pocházelo z okolí Brna, rodina se rozhodla usadit právě zde. Roku 1842 koupila starý dům U Zlaté koule, který dala zbořit a postavit na jeho místě moderní reprezentativní palác. Jak rychle však Kleinovi ke jmění přišli, tak rychle ho zase ztratili a budova střídala jednoho majitele za druhým. Tak začala unikátní stavba chátrat a nakonec v roce 1949 připadla městu. Během komunistické éry byla jako mnoho jiných architektonických skvostů necitlivě opravována, ztrácela původní charakter a cenu. Zchátralý palác se dočkal rekonstrukce roku 1994, kdy rekonstrukci sponzorovala soukromá společnost. Dnes se v domě nachází podkrovní apartmány, v patrech pak společenské prostory a v přízemí obchody.