Knihovna Jiřího Mahena, Mahenův památník

Jiří Mahen je jednou z nejvýznamnějších osobností spojených s historií města Brna. O jeho významu svědčí fakt, že největší veřejná knihovna i nejznámější brněnské divadlo nesou jeho jméno. V Masarykově čtvrti se zase nachází Mahenova ulice, kde můžete navštívit jeho dům, který je dnes jeho památníkem.

 

 

Mahenova knihovna má v Brně několik poboček, ale její hlavní půjčovna i čítárna sídlí v přízemí zrekonstruovaného Schrattenbachova paláce na rohu ulic Kobližná a Poštovská. Jedná se o moderně pojatý prostor, kde nalezne každý čtenář příjemné prostředí k posezení a poklidnému čtení. Mahenův památník najdete v jedné z vilek Masarykovy čtvrti. Zde Jiří Mahen bydlel a dnes si tu můžete prohlédnout jeho zachovanou pracovnu. Ve vile také sídlí jedna z poboček knihovny, pořádají se zde autorská čtení a různé přednášky. Prohlédnout si také můžete sochu Jiřího Mahena, která stojí v blízkosti zadního traktu místodržitelského paláce na ulici Rooseveltova naproti Janáčkova divadla. Mahenovu knihovnickou činnost připomíná jeho busta s pamětní deskou, která se zasazena do fasády domu na Solniční ulici. V domě dnes sídlí Německá a Rakouská knihovna.

 

 

 

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura, se narodil 12.12 1882 v Čáslavi jako třetí ze třinácti dětí v písmácké rodině. Vystudoval gymnázium v Čáslavi a  Filozofickou fakultu Karlovy univerzity v oboru český a německý jazyk. Již jako mladík byl velmi nadaný, psal, skládal verše, maloval a zpíval. Zařadil se do významných hnutí jako byl např. Nový kult. Do Brna přišel Mahen roku 1910 a pracoval zde jako redaktor Lidových novin, dramaturg činohry Národního divadla, učil na dramatickém oboru brněnské konzervatoře, byl knihovníkem a později ředitelem Městské knihovny. Jiří Mahen byl spolu s manželkou Karlou významným organizátorem kulturního dění v brně, zasadil se významně o rozvoj knihovny, divadla i dramatického oboru konzervatoře. Po okupaci Československa zvolil dobrovolný odchod ze života, zemřel 22. 5. 1939 v milovaném Brně.