Konečného náměstí

Konečného náměstí jsme do našeho průvodce zařadili pro jeho jedinečnou polohu a architektonickou hodnotu. Na náměstí ležící v městské části  Brno – Veveří se dostaneme z centra města ulicí Veveří. Již po cestě touto ulicí můžeme obdivovat architektonickou krásu okolních domů. Nejdeme zde domy z období klasicismu, historismu i secese. Právě secesní charakter staveb vévodí také Konečného náměstí. Na tomto náměstí se nachází tři asymetrické rohové pětipatrové secesní paláce, na nichž můžeme pozorovat ozdobnou fasádu, kování zábradlí balkónů i rozložité terasy zdobené secesními naturalistickými motivy. Mohutné majestátné stavby ohraničují uvnitř náměstí malá parčík a jsou opleteny sítí ulic a uliček. Konečného náměstí je také dopravní uzel, ale ani hluk a lomoz aut a tramvají mu neubírá na kráse.

 

Nejkrásnější pohled na domy Konečného náměstí je zrána, kdy vysoké ozdobné věžičky a balkóny zalévá ostré slunečné světlo a paprsky vytváří na fasádách jedineční obrazy stínohry. Dva ze třech domů zástavby Tivoli jsou po nedávné rekonstrukci opravdu nádherné, třetí z nich na opravu netrpělivě čeká.

 

Konečného náměstí je dobrým výchozím bodem procházek. Můžete se z něj pohodlně pěšky projít klidnou zahrádkovou oblastí ke hvězdárně Mikuláše Koperníka na Kraví hoře, kde můžete navštívit také moderní bazén či tenisové kurty. Milovníci flóry zláká jistě návštěva botanické zahrady Masarykovy univerzity, která se nachází přímo na náměstí v areálu Přírodovědecké fakulty MU. Z Konečného náměstí se také můžeme odklonit od ulice Veveří a projít Nerudovou ulicí směrem na ulici Kounicovu. Zde se dostaneme do čtvrti spíše funkcionalistické, které vévodí rohový pětipatrový dům, dnes sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, který je dílem známého brněnského architekta a předního představitele funkcionalistické architektury Bohuslava Fuchse.