Kostel Sv. Jakuba Většího

Věž kostela je jednou z dominant města, kterou můžeme vidět například z náměstí Svobody, ze Špilberka či z vyhlídky Schwarzova domu. Její bělostná fasáda a výška dosahující 92 metrů je nepřehlédnutelná. Chrám je majestátný a vyjadřuje tak váženost měšťanů pro jejichž potřeby byl vybudován. Sloužil jako farní chrám.

 

 

Kostel stojí na Jakubském náměstí na místě původního kostela z doby románské. První etapa výstavby kostela Sv. Jakuba proběhla v 1. polovině 15. století, kdy bylo postaveno kněžiště s oltářem. Dále bylo postupně postaveno trojlodí, kostel byl zastřešen a jako poslední probíhala stavba věže. Stavba probíhala pod vedením architekta A. Pilgrama, posléze P- Gabriho a byla dokončena roku 1592. Kostel byl postaven v gotickém stylu a jeho rekonstrukce proběhla podle návrhu H. Ferstela roku 1878.

 

 

Kostel Sv. Jakuba je dokonalým, příkladem gotické architektury a jeho krásu můžeme objevit jak v interiéru, tak zvenčí. Fasádu zdobí typické fiály, okenní kružby a jistě si také povšimnete gotickým chrličů. Zajímavostí je soška mužíčka jménem Nehaňba, která se nachází na jižní straně ve výklenku okna kostelní věže. Při bližším pohledu jistě odhalíte, že se vlastně nejedná o podobiznu muže, ale o vypodobení mileneckého páru. Fasáda kostela byla rekonstruována ve stylu eklekticismu, podobně jako okolní domy, podle návrhu umělce G. Wanderleye.

 

 

Ke kostelu původně patřil také hřbitov, který byl zrušen při rozvoji centra města roku 1785. U kostela se také nacházela kaple Sv. Mořice, která byla zbourána na konci 19. století, když došlo k výrazným úpravám této části městského centra. Tehdy byl na Jakubské náměstí proražen vchod do ulice Rabínovy, která se tak stala s náměstím jedním celkem. Kostel Sv. Jakuba Většího patří mezi nejvýznamnější církevní památky města Brna a jistě si jeho prohlídku nenechte ujít.