Kraví hora

 

Kraví hora je jedním z městských parků, rozkládá se na kopci nad Masarykovou čtvrtí na straně jedné a nad čtvrtí Veveří na straně druhé. Tento park není tak malebný jako Lužánky, ani tak majestátný jako Špilberk, není tak skvostně opravený jako Denisovy sady ani tak útulný jako Tyršův sad. Přesto má Kraví hora neodolatelnou atmosféru moderního městského parku, má svou jedinečnou krásu a mezi Brňany je velmi oblíbený.

 

 

Na Kraví hoře se nachází Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka, moderní plavecký stadion a navštívit tu můžete také stálou expozici léčivých rostlin. Jeho návštěvu ideálně spojíte s prohlídkou malebné vilové Masarykovy čtvrti, kde se v ulicích mezi rozmanitými architektonickými skvosty úplně zapomenete. Na Kraví hoře se také nachází zbytky středověkého vodovodu, protiletecké kryty a nejstarší horniny na území naší republiky. Ještě se vám zdá Kraví hora jako obyčejný městský park?

 

 

Moderní sportovní areál na Kraví hoře svým návštěvníkům již od 29. května roku 2004, kdy byl slavnostně otevřen, nabízí venkovní 50 m bazén, vnitřní 25 m a 15 m bazény, vířivky, parní komory, chrliče, vodní stěny. dětské brouzdaliště, skluzavky a jiné atrakce. Také se zde nacházejí venkovní tenisové kurty.

 

 

Kraví hora je součástí kopcovitého okraje brněnské kotliny s výhledem do údolí řeky Svratky. Právě díky takové poloze byla jedním z nejstarších osídlených míst na Brněnsku vůbec. Roku 1887 byly v cihelně sv. Tomáše na jejím východním svahu nalezeny kosti zvířat a stopy lidské činnosti datované údajně až do období paleolitu. Kraví hora měla původně skalnatý charakter, později sloužily její svahy jako pastviny a na okraji kopce vyvěral silný pramen vody. Snad právě díky pasoucím se stádům získala hora své jméno Kraví (německy Kuhberg).