Mahenovo divadlo

 

Budovu Mahelova divadla nalezneme na Malinovského náměstí stále v samotném centru města. Divadlo původně neslo název Německé, poté Na Hradbách, Janáčkovo a naposledy Mahenovo. Bylo vybudováno v letech 1881 – 1882, stavbu projektovala dvojice architektů - Ferdinand Fellner mladší a Hermann Helmer. Tito architekti byli projektováním divadel ve střední i západní Evropě proslulí. Stavbu realizoval brněnský stavitel Josef Arnold. Zajímavé je, že Mahenovo divadlo bylo prvním divadlem ve střední Evropě, kde byl zaveden systém osvětlení elektřinou. Návrh rozvedení a samotnou instalaci prováděla firma Thomase Alvy Edisona.

 

 

Mahenovo divadlo bylo vybudováno v rámci mohutného rozšíření centra města, které probíhalo na přelomu 19. a 20. století. Stavba má půdorys obdélníka a průčelí je orientováno přímo na Malinovského náměstí. Průčelí je zdobené toskánskými sloupy a pilíři, na nichž spočívá balkon. Na balkoně stojí sloupy korintské nesoucí trojdílné zdobené kladí. Kladí zdobí socha boha Dionýsa na voze, který táhnou lvi a panteři. Dále jsou zde postavy géniů, ženské akty představující múzy, a alegorické sochy Komedie a Tragedie. Soch, které zdobí jak interiér, tak exteriér vysochal vídeňský umělec Theodor Riedl.

 

 

 

Mahenovo divadlo je po nedávné opravě fasády jednou z nejkrásnějších staveb brněnského centra. Ve večerních hodinách je stavba efektně osvětlena. Atmosféra celého náměstí je dokreslena blízkým parkem, kterým se můžeme projít až k další budově divadla, k Divadlu Janáčkovu. V Mahenově divadle se dnes hrají činohry a operety, v Janáčkově divadle se konají představení opery, baletu a koncerty. Až se do divadla vypravíte na některé ze zdařilých večerních představení, spojte jeho návštěvu s procházkou nočním centrem Brna. Uvidíte historické památky v jiném světle a užijete si atmosféru příjemného okouzlení.