Malinovského náměstí

Malinovského náměstí je náměstí v centru města Brna, které vzniklo při zrušení městských hradeb a následném velkém rozšiřování města Brna. Původně se tedy prostor dnešního náměstí nacházel až za městskými hradbami.

 

Na Malinovského náměstí najdeme hned několik významným staveb. první a nejvýraznější z nich je stavba Mahelova divadla, které celému náměstí vévodí. Divadlo původně neslo název Německé, poté Na Hradbách, Janáčkovo a naposledy Mahenovo. Mahenovo divadlo bylo vybudováno v letech 1881 - 1882 v rámci mohutného rozšíření centra města, které probíhalo na přelomu 19. a 20. století. Stavba má půdorys obdélníka a průčelí je orientováno přímo na Malinovského náměstí. Dnes je Mahelovo divadlo sídlem činoherní a operetní scény, zatímco mladší Janáčkovo divadlo je domovem scény baletu a opery.

 

Další významnou stavbou, která se nachází přímo vedle Mahelova divadla je Dům umění města Brna. Dům umění vznikl roku 1946, kdy byl přestavěn původní a značně poškozený Jubilejní dům umělců postavený v letech 1909 – 1911 podle projektu architekta Heinricha Rieda  ve stylu vídeňské secesní architektury. Dům sloužil jako výstavní prostor rakousko-německé umělecké menšiny brněnských umělců. Po druhé světové válce vytvořil projekt přestavby této budovy funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs, který je také autorem projektu repliky blízké Zemanovy kavárny. Kavárna byla podle jeho projektu postavena v přilehlém parku v letech 1993 – 1994.

 

Z Malinovského náměstí si také můžete udělat velmi pěknou procházku kolem Měnínské rány, jež je památkou městských hradeb a také jedinou zachovalou městskou bránou. Od brány se vydejte ulicí orlí až na Zelný trh, kde vás čekají další historické skvosty.