Palác Padowetz

Klasicistní palác Padowetz najdeme přímo naproti budovy hlavního nádraží na rohu ulice Bašty a Masarykovy třídy. Právě zde stávala od 13. a 19. století jedna z městských hradebních bran. Tato brána byla zbořena roku 1835 a nesla jméno Židovská. Původní výzdoba brány vytvořená sochařem A. Pilgramem je dnes k vidění ve stálé expozici Muzea města Brna na Špilberku.

 

Palác Padowetz byl postaven v letech 1839 – 1840 v rámci rozsáhlých rekonstrukcí, které nastaly po zbouraní většiny městských hradeb po rozhodnutí císaře Františka I. roku 1834. Dnešní Denisovy sady, jež tehdy nesly jméno Františkovy, měly být s centrem města začínajícím u Židovské brány spojeny promenádou. Právě na ní byl palác vybudován, aby reprezentoval město Brno. Restauratér a pekař s duší obchodníka, Lorenz Padowetz, se rád účastnil výstavby a projekt svého paláce si nechal zpracovat stavitelem Antonínem Markem. Tak v letech 1838 – 1839 vznikl hotel U rakouského císaře s kavárnou a restaurací. Stavba byla původně třípatrová, čtvrté poschodí bylo dostavěno při klasicistní rekonstrukci  na konci 19. století.

 

Stavba paláce byla pojata monumentálně v klasicistním slohu s typickými antickými prvky. Fasádu domu zdobí kamenné sochy a plastiky, které mají podoby postav řecké mytologie. Nejvýraznějším motivem je jistě ztvárnění bohů bohaté úrody Dionýsa a Démétér. Dále si můžeme prohlédnout sochy Hérakla a Niké vsazené do průčelí u vchodu do restaurace.

 

Palác plnil funkci hotelu a restaurace s kavárnou až do roku 1946, kdy z původních prostor zbyla jen restaurace a zbylé místnosti byly využity jako sídlo administrativy. Palác Padowetz je dodnes objektem administrativním, sídlí zde soukromé firmy a kanceláře. Budova celkem sedm podlaží z toho dvě suterénní. V minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která v menším měřítku pokračuje i dodnes. Prostory paláce jsou volně přístupné a tak si jeho návštěvu jistě nenechte ujít.