Park Tyršův sad

Dalším zajímavým místem k odpočinku a městským parkem je Tyršův sad. Tento kousek zeleně najdeme na Kounicově ulici v těsné blízkosti památníku Leoše Janáčka a jeho varhanické školy. Sad je kulturní památkou České Republiky a rozkládá se na ploše 1,7 ha téměř v samotném centru města. Na rozdíl od jiných parků, je od okolních ulic oddělen kamennou zdí, což vyvolává mnohem větší pocit klidu a soukromí. Navíc se oplocení parku od jeho vzniku vůbec nezměnilo a zachovalo si původní charakter. Tyršův sad je oblíbeným místem maminek, školek i školních družin, schází se zde studenti z okolních škol i zamilované páry.

 

 

Park byl založen v roce 1883 jako část hřbitovy, který se původně nacházel u kostela sv. Jakuba a sem na Kounicovu ulici byl přestěhován. Tuto skutečnost nám dnes připomíná veliký kříž se sochou Ježíše Krista, který se nachází v centrální části sadu. Kříž se zlacenou sochou pochází z roku 1946. Roku 1902 byl park rozšířen dále do areálu hřbitova a vznikla tu botanická zahrada, která však fungovala pouze do výstavby velké botanické zahrady u Přírodovědecké fakulty MU roku 1922.

 

 

I přes svou poměrně malou rozlohu je v tomto parku mnoho zajímavých atrakcí. Záhony jsou osazeny pestrou paletou domácích i exotických květin a kvetoucích dřevin. V letech 1999 – 2000 proběhla rekonstrukce sadu a ten byl obohacen o instalace popínavých růží a dřevin. Plošně jsou zde vysazovány různé druhy cibulovin a trvalek. najdeme zde také oblíbené dětské hřiště, dále rozárium, strom milénia jasan úzkolistý (Fraxinus angustofolia) či památník generála Rogera Valhuberta, který padl v bitvě u Slavkova 2. prosince roku 1805.

 

 

Raritou tohoto parku je však zahrádka pro zrakově postižené. Zde je vysazeno více než 40 druhů trvalých bylin, které jsou dobře hmatově a čichově rozlišitelné. Najdeme tu například vřesovec pleťový, rozchodník nachový, šantu Mussiniho, mateřídoušku citrónovou, bohyšku jitrocelovou či levanduli lékařskou. Jednotlivé bylinky jsou pro nevidomé návštěvníky popsaně Breilovým písmem.