Parky a sady

Park Lužánky se nachází na dosah od historického centra města v městské části Brno – střed. Jedná se o nejstarší park v Čechách a na Moravě, který svůj název získal podle lužních lesů, které na jeho místě dříve rostly. Lužánky mají ještě jedno nej, jsou totiž největším městských parkem v Brně a rozkládají se na ploše celých 20 ha. Lužánky jsou oblíbeným místem odpočinku mnoha Brňanů, kteří sem chodí na procházky s dětmi, vyvenčit své pejsky, pro které je v parku vyhrazen speciální areál, sportovci si sem chodí brzy z rána zaběhat a všichni tu rádi krmí ochočené veverky. Za těmito milými veselými tvorečky sem rád chodíval i Leoš Janáček, který nedaleko parku bydlel.

 

 

Lužánky vznikly za vlády císaře Josefa II., který při zrušení jezuitského řádu odebral jezuitům i Jezuitskou zahradu kterou pak udělil městu a nařídil na jejím území zřízení městského parku. Park Lužánky byl slavnostně otevřen roku 1778. V té době proudila na území parku říčka Ponávka, jež byla svedena do podzemí a dnes její původní místo připomíná umělé koryto.  Na proměně parku se v průběhu desetiletí podílelo několik zahradnických mistrů, z nichž nejvýznamnější byli například K. Offermann a A. Šebánek. Od roku 1849 jsou Lužánky národní kulturní památkou.

 

 

 

A co v Lužánkách nesmí uniknout vaší pozornosti? Nejvýraznější je jistě budova bývalého zámečku, kasina, kde dnes sídlí centrum volného času. Tato novorenesanční stavba byla postavena v letech  1853 – 1855. Autorem projektu byl L. Förster, který se také podílel například ne realizaci projektu Kleinova paláce, o kterém pojednává příslušná kapitola našeho průvodce. Za budovou stojí kašna zvaná „Tri Putti“ z roku 1860 od F. Melnitzkého.

 

 

Lužánky také skrývají pomník Josefa Merhauta z roku 1931 od E. Hlavici a pomník císaře Josefa II., zakladatele parku, který se nachází v při vchodu do parku z ulice Lidická. Původní pomník císaře pocházející z roku 1888, který byl zničen, nahradila roku 2001 jeho replika. V parku se dále nachází dětská hřiště, tenisové kurty, hřiště na petanque, volejbalové hřiště a také dětské dopravní hřiště.