Pellicova ulice

Pellicova ulice je jednou z nejkrásnějších ulic v Brně a také bydlení zde patří k nejlukrativnějším. Nachází se přímo v centru města pod Špilberkem a v dosahu Mendlova náměstí, které je významným dopravním uzlem. Dostaneme se k ní také z Husovy třídy a z ulice Úvoz. Své jméno dostala podle italského básníka, filozofa a revolucionáře Silvia Pellica (1789 – 1854), který byl na nedalekém Špilberku v letech 1822 – 1830 vězněn. Ulice také nesla název Pod Špilberkem (Unterm Spielberg) a  Špilberská (Spielberggasse). V pellicově ulici můžete obdivovat městské domy postavené v různých slozích především však ve stylu secesním a moderním. Ulice má zástavbu pouze po jedné straně, jen na začátku ze strany Husovy třídy po stranách obou. Na její druhé nezastavěné straně se pak nachází park Špilberk. Snad i proto je bydlení zde tak populární. Dívat se totiž z oken jen do zeleně parku, to je v centru Brna opravdový luxus. Při výčtu výhod bydlení v této lokalitě také nesmíme opomenout výhled na Červený kopec a Staré Brno, který se obyvatelům domů naskýtá na druhé straně.

 

První významnou památkou na této ulici je Betlémský kostel Českobratrské církve evangelické, který byl vystavěn v letech 1894 – 1895 a to v historizujícím slohu s výraznými renesančními prvky. Tento kostel byl prvním místem v Brně vůbec, kde se kázalo výhradně v českém jazyce. Na jeho místě stávala původně restaurace zvaná „Malý Prater“. Stavitelem Betlémského kostela byl G. Alber a stavba byla financována ze sbírek a darů věřících měšťanů. Kostel byl slavnostně otevřen 23. května 1895 a oslav se účastnilo na pět tisíc věřících.

 

Na opačné straně Pellicovy ulice taktéž na úpatí vrchu Špilberka se nachází další kostel. Tentokrát se jedná o pravoslavný kostel sv. Václava, který byl vybudován v letech 1931 – 1932 podle projektu Petra Levického. Ten se inspiroval tradiční podobou pravoslavných chrámů, kterou však spojil s moderním pojetím ve funkcionalistickém stylu.