Schrattenbachův palác

Schrattenbachův palác je jedním ze skvostných domů centra města. Nachází se na nároží ulic Kobližná a Poštovská, na dohled z náměstí Svobody v sousedství městského paláce Říkovských z Dobrčic. Spolu s ním a s Palácem šlechtičen tvoří tato stavba jedinečnou atmosféru městské uličky, kde na vás přímo dýchne historie.

 

Původní dům patřil k majetku velehradského kláštera a byl vystvěn na parcele, kterou dříve protékal potok. Roku 1691 zakoupil tento a sousední dům Tiburcius Říkovský z Dobrčic a spojil je v jednu stavbu. V letech 1703 – 1711 projektoval přestavbu Ch. A. Oedtl. Roku 1725 však domy získal majitel, podle kterého dnes nese palác jméno, tedy  hrabě Wolfgang Hannibal von Schrattenbach. Schrattenbach, olomoucký biskup a kardinál, nechal palác přestavět v barokním stylu podle projektu architekta Mořice Grimma. Ten palác vytvořil v podobě, kterou známe dnes. jen třetí patro bylo dostavěno dodatečně v polovině 19. století. Dům poskytoval ubytování pro 71 osob ve 27 pokojích a jeho součástí byly i koňské stáje. Palác byl stále majetkem rodiny Schrattenbachů, když zde roku 1767 strávil vánoce geniální virtuos Wolfgang Amadeus Mozart. Tehdy mu bylo pouhých jedenáct let a koncertoval v brněnské Redutě. Na paměť Mozartovy návštěvy  zdobí palác od roku 1956 pamětní deska, která byla odhalena při příležitosti 200. výročí jeho narození. Na boční straně domu v Poštovské ulici si povšimněte niky zdobené soškou Madony, která pochází z roku 1637.

 

Dnes najdeme v prostorách paláce Knihovnu Jiřího Mahena, která zde sídlí již od roku 1951. Přízemí Schrattenbachova paláce však slouží jako obchodní prostory již od poloviny 19. století a za tu dlouhou dobu se tu vystřídaly kavárna, banka, tiskárna, pošta, papírnictví, kožešnictví i pohřební ústav. Během 2. světové války byl palác sídlem městského úřadu.