Šilingrovo náměstí

Dalším významným náměstí v centru Brna je náměstí Šilingrovo, původně Svinský trh. Leží přímo na okružní třídě, poblíž Zelného trhu i Denisových sadů. Jedná se o menší náměstí, které je bránou do centra města – uličkami se odtud dostaneme na Petrov, k malému špalíčku i ke klášteru dominikánů. Dnes působí náměstí poněkud rušným dojmem, neboť se tu nachází křižovatka frekventovaných ulic Husovy a Pekařské.

 

Toto náměstí získalo své jméno po Tomáši Šilingerovi (1866 – 1913), brněnském spisovateli a knězi, který zde žil. Ve středověku se zde nacházel tzv. svinský trh neboli forum Porcorum. Jak už název napovídá, živě se zde obchodovalo s vepři. Snad i z praktických důvodů se tento trh jako jediný ze všech brněnských městských trhů nacházel až za branami města. Stávala zde brána Brněnská, která se setin jako ostatní brány na noc uzavírala. Trh zde nebyl provozován každodenně, ale jen v určitých intervalech, aby bylo možné zajistit dokonalou obranu města, které brány sloužily. Podobně jako trh s vepříky byly za městské brány vykázány také nevěstky, které zde ve středověku provozovaly svou živnost.

 

Nejvýznamnějšími objekty náměstí jsou Městský dvůr, dům u Modré hvězdy a budova bývalého pivovaru. Dům u modré hvězdy je po nedávné rekonstrukci opravdovou ozdobou náměstí, což se bohužel nedá říci o budově Městského dvora. ten se však také dočkal rekonstrukce, která právě probíhá. Městský dvůr byl původně postaven jako dům činžovní podle návrhu architekta Franze Frohlicha po vzoru vídeňských činžovních domů okružní třídy. Dům má neklasicistní charakter, fasáda nese prvky romantického historismu. V minulosti se podle něj náměstí také několikrát jmenovalo „U Městského dvoru“. Až bude jeho rekonstrukce dokončena, bude jistě městský dvůr zase ozdobou tohoto malého, ale významného brněnského náměstí.