Ulice Hlinky

Ulice Hlinky je jednou z nejznámějších brněnských ulic, ač už neleží v samotném centru města. Její návštěvu můžete spojit s prohlídkou areálu brněnského výstaviště, které leží v její těsné blízkosti. Pro nadšené turisty je ideálním návrhem cesta z Mendlova náměstí, kde se prohlédnete pivovar, klášter a baziliku Nanebevzetí Panny Marie, přes letohrádek Mistrovských, kde si můžete odpočinout v přilehlém parčíku. Pak pokračujte prohlídkou výstaviště a procházku zakončete detailní prohlídkou překrásné architektury na poklidné ulici Hlinky. V současnosti probíhají na Hlinkách rozsáhlé rekonstrukce spojené s velkým projektem výstavby moderní pisárecké křižovatky, které leží nedaleko. Snad vás ale tyto práce neodradí a Hlinky si nenecháte ujít.

 

Svoje zvláštní pojmenování získala ulice již při svém založení roku 1737 díky jílovitému charakteru půdy, na kterém se nachází. tehdy však bylo jméno německé, tedy Lehmstätte. Ulice byl v průběhu času pojmenována různě, jmenujme například  Schreibwaldstrasse (Pisárecká) či Kaiser-Karl I.-Strasse (Císaře Karla I.). Od roku 1918 již nese své dnešní jméno Hlinky (popř. V hlinkách).

 

A co zde najdete? Tak například hned několik výstavních příkladů novorenesanční i modernistické architektury ve formě domů a vil, ve kterých sídlily rodiny významných Brňanů a které dnes slouží různých účelům. Nachází se zde banky, ve vilách sídlí soukromé firmy, najdeme tu také kojenecký ústav a dětský domov nebo například litevský konzulát.

 

Pravděpodobně nejzajímavějším „kouskem“ bude pro milovníka architektury Reissigova vila, perla architektury přelomu 19. a 20. století. Její číslo popisné je 148 a její krásu můžeme bohužel obdivovat pouze přes plot, jelikož je návštěvníkům nepřístupná a slouží jako sídlo úředníků. Vila byla postavena podle návrhu L. Bauera v letech 1902 – 1903 a byla nazývána prvním moderním domem v Rakousku. Stavba je inspirována anglickou strohou architekturou a jednoduchými geometrickými tvary.