Ulice Veveří

Veveří je dlouhá rozlehlá ulic, která vede z Žerotínova náměstí v centru města poblíž dopravního uzlu na ulici Česká až do městské části Žabovřesky. Je hlavní trasou pro několik tramvajových  linek a tak je velmi rušná. Nachází se na ní například budova Moravského gymnázia, církevní internát či botanická zahrada a areál Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity. Pak prochází ulice přes Konečného náměstí, pokračuje dále kolem komplexu Stavební fakulty Vysokého učení technického a funkcionalistické budovy Právnické fakulty Masarykovy univerzity, až vyústí v Žabovřeskách do ulice Minská.

 

Veveří nebo sousední ulice Kounicova, o které se více dozvíte v samostatné kapitole průvodce, jsou ideální volbou pokud si chcete udělat procházku studentskou čtvrtí. Právě v jejich blízkosti se nachází mnoho budov VUT i MU a tak se ulice hemží studenty a tato část zkrátka žije. Veveří je lemované krásnými historickými stavbami, jejichž charakter se přes klasicismus a historismus dostává k secesi, která tu převládá. Secesní architekturu, její lehkost, hravost a jemnou zdobnost můžete pozorovat v podstatě po celé délce ulice od Žerotínova náměstí až na Konečného náměstí, kde prohlídka vyvrcholí. Na tomto náměstí se nachází tři asymetrické rohové pětipatrové secesní paláce, na nichž můžeme pozorovat ozdobnou fasádu, kování zábradlí balkónů i rozložité terasy zdobené secesními naturalistickými motivy.

 

Z Konečného náměstí se také můžeme odklonit od ulice Veveří a projít Nerudovou ulicí směrem na ulici Kounicovu. Zde se dostaneme do čtvrti spíše funkcionalistické, které vévodí rohový pětipatrový dům, dnes sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, který je dílem známého brněnského architekta a předního představitele funkcionalistické architektury Bohuslava Fuchse. Další z jeho projektů můžeme vidět přímo na protější straně ulice, kde se nachází tzv. rohlík, budova, v níž sídlí Univerzita Obrany.