Vila Tugendhat

Vila Tugendhat je jednou z brněnských nejvýznamnějších památek moderní architektury vůbec. Nachází se ve vilové čtvrti na ulici Černopolní nedaleko městského parku Lužánky. Projekt vily vypracoval německý architekt Ludwig Miese van den Rohe roku 1928 na přání manželů Grete a Fritéze Tugendhatových v čistém funkcionalistickém stylu, stavba byla dokončena roku 1930.  Tato stavba je od roku 2002 zařazena do seznamu kulturních památek UNESCO.

 

 

Převratnost a moderna tohoto domu spočívá v řešení maximálního propojení vnitřních obytných prostor s velkou zahradou. Vila má tři podlaží a vnitřní prostor je často nečleněný, otevřený nebo členěný nevšedními prvky jako jsou například skleněné plochy. Hlavní obytný prostor monumentálních rozměrů plní současně funkci salónu, jídelny i pracovny, je členěný onyxovou a ebenovou stěnou spolu se závěsy a nábytkovými stěnami. Obvodní stěny vily jsou plošně prosklené a nabízí pohledy do zeleně zahrady. Tak získává celý interiér vzdušnou a lehkou atmosféru. Uvnitř vily si můžete prohlédnout i původní nábytek a umělecká díla, která jsou jednoduchá a střízlivě ducha stavby dotváří. Zvláště kouzelná je prohlídka vily v odpoledních hodinách, kdy slunce prosvětluje onyxovou stěnu a malba kamene vytváří roztodivné odstíny barevných kombinací. Dnes se vila připravuje na rozsáhlou rekonstrukci, takže pravděpodobně nebude několik let přístupná.

 

 

 

Vilu si nechali postavit zámožní manželé, kteří pozemek dostali od rodičů nevěsty. Rodina Löw Beerových vlastnila ohromný pozemek, který se dnes nachází mezi ulicemi Drobného a Černopolní. Pozemek měl tvar protáhlého obdélníka a prudce se svažoval. V dolní části bydleli již rodiče ve svém domě (dnešní ulice Drobného) a mladý pár plánoval využít plochu na vrcholku svahu. Tak by obě části rodiny bydleli v dostatečném soukromí oddělené velikou zahradou, ale přesto společně a nedaleko. Svého vysněného bydlení si však manželé Tugendhatovi užili pouze krátce. Roku 1938 byli kvůli židovskému původu donuceni k emigraci a do vily se již nikdy nevrátili. Samotná vila utrpěla při nacistické okupaci veliké škody. Dnes je vila Tugendhat ve správě Muzea města Brna, ale její osud je nejasný, neboť  se o ni zajímá také rodina původních majitelů, která by měla prostředky i možnosti k provedení rozsáhlé rekonstrukce této jedinečné stavby.