Židovský hřbitov

Židovský hřbitov se nachází v Brně – Židenicích na ulici Nezamyslova.  Byl založen roku 1852 a postupně rozšiřován, když sem bylo přenášeno mnoho náhrobků z menších devastovaných či zrušených hřbitovů na Moravě. Nejstarší náhrobky pocházejí z 16. století. U hřbitova se nachází obřadní síň pocházející z roku 1900. Na zdi obřadní síně se nachází pamětní deska upomínající vrchního zemského rabína Richarda Federa (1875 – 1970). Do areálu hřbitova, který je otevřen denně kromě sobot a židovských svátků, smí vstupovat děti mladší 15-ti let pouze v doprovodu dospělých a všichni návštěvníci musí mít pokrývku hlavy.

 

 

 

Základním rozdílem mezi křesťanskými a židovskými hřbitovy je fakt, že židovský hrob nesmí být od svého založení znovu otevřen. Zatímco na křesťanských hřbitovech je běžné, že se hrob po několika desetiletích otevře, židovské hřbitovy řeší nedostatek místa tak, že na původní hroby navezou novou vrstvu hlíny a náhrobky starých a nových hrobů pak osadí vedle sebe. Tak můžeme vidět množství náhrobků starých staletí v těsné blízkosti například jen sto let starých náhrobních kamenů. Dalším rozdílem je to, že u křesťanských hřbitovů se většinou nachází kostel nebo kostelík, zatímco u židovských hřbitov stojí jen obřadní síň nikoli synagoga.

 

 

Židovské hřbitovy byly po 2. světové válce, kdy se o ně v mnoha případech neměl kdo postarat, vystaveny devastaci a nenávratně chátraly. Ať už k tomu přispěly aktivity výrostků, kteří si jejich znesvěcením krátí dlouhou chvíli, či nevole komunistického režimu, který sionismus rázně odmítal, atmosféra židovských hřbitovů mizela pod povrchem vegetace, která je zarůstala. Zvláštní síla národa bičovaného krutostmi národů jiných však přežívá i na téměř zapomenutých místech. Až s příchodem sametové revoluce se podařilo Židovské obci začít s renovací míst odpočinku jejich předků, což se v mnoha případech opravdu podařilo. Takovým případem je i židovský hřbitov v Brně - Židenicích.