Divadlo Bolka Polívky

Brno je centrem divadelní tvorby, nachází se zde mnoho různých scén, od klasických činoher, oper a baletu v Mahenově a Janáčkově divadle, po řadu experimentálních scén jako je například Husa na provázku, HaDivadlo či divadlo 7 a půl.  Nezařaditelným a jedinečným je také divadlo Bolka Polívky, které se nachází na Jakubském náměstí nedaleko sídla České televize v pasáži Typos.

 

 

V divadle Bolka Polívky se pravidelně hrají známá představení jako například Don Quijote, Variace na chlast, Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho či Pro dámu na balkoně. Mezi starší dnes již archivované hry patří například proslavená hra Šašek a královna, Klaun či Kean IV.

 

 

Boleslav Polívka se narodil 31. července 1949 ve Vizovicích na Zlínsku. Již od raného věku se věnoval divadlu, jelikož jeho tatínek byl ochotníkem a do divadla jej často bral s sebou. Ochotničiny se nevzdal ani na střední škole a poté se přihlásil na Janáčkovu akademii múzických umění, kam byl přijat a bylo rozhodnuto. Po vystudováni spoluzaložil divadlo Husa na provázku a působil také v pantomimickém souboru Borise Hybnera a Ctibora Turby.

 

 

Bolek Polívka má tři děti, dvě dcery Annu a Kamilu a syna Vladimíra. Bolka známe jako baviče a věčného klauna, ale cizí mu nejsou ani role vážné, což ukázal například ve snímku Zapomenuté světlo, kde za roli faráře dostal Českého lva. Tuto cenu si odnesl také za hlavní roli ve filmu Jana Hřebečka Musíme si pomáhat. Mezi další jeho filmové počiny patří role ve filmech Útěk do Budína, Štěstí, Pupenci, Balada pro banditu, Sedím na konári a je mi dobre či ve filmovém přepisu vlastní hry Šašek a královna, kterou režírovala Věra Chytilová. Bolka Polívku také známe z jeho televizních pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny.