Malý špalíček

 

Malý špalíček je nepravidelný třístranný objekt, který se nachází v horním pravém rohu Zelného trhu. Jednu jeho stranu tvoří otevřené prostranství trhu, druhé dvě ulice Starobrněnská a Peroutkova. malý špalíček je tvořen čtyřmi domy gotického a renesančního původu. mimo malý špalíček, najdeme v brně ještě špalíček velký, který se nachází v jeho blízkosti. Oby tyto útvary mají tvar nepravidelného trojúhelníku a své pojmenování získaly pravděpodobně kvůli to, že připomínají jakési klíny vsazené do původně volného prostranství náměstí Šilingorova na jedné straně a Zelného trhu na straně druhé.

 

 

Jeden z gotických domů malého špalíčku vlastnila od roku 1625 rodina Ernů, slavných brněnských občanů a architektů. Právě Jan Křtitel Erna, který se proslavil například projektem Paláce šlechtičen v ulici Kobližná, barokní přestavbou zadního traktu staré radnice či stavbou kostela sv. Michala, provedl také přestavbu objektu malého špalíčku v renesančním stylu. Poslední výraznou rekonstrukcí prošel v letech 1969 – 1973. Dnes v prostorách historických domů sídlí drobné obchůdky, kavárny a také známá restaurace, která se nejmenuje nijak jinak než „Špalíček“. Když se za prvních slunečných dní zaplní letní zahrádka před restaurací, zdá se často nemožné najít tu volné místo. Snad za to může dokonalá atmosféra Zelného trhu, který tu máte jako na dlani, snad zdejší výborná kuchyně, ale je tu zkrátka plno.

 

 

Při prohlídce této části města si nezapomeňte prohlédnout sousoší Nejsvětější Trojice A. Schweigla, které zdobí horní část náměstí. Za zmínku jistě také stojí Ditrichštejnský palác. hlavní sídlo Moravského zemského muzea, Biskupský dvůr či divadlo Reduta. V těsné blízkosti špalíčku se také nachází centrum experimentálního divadla Husa na provázku v domě Hausperských z Fanálu a Palác opatů žďárského kláštera, který s domem Hausperských sousedí.