Brněnské výstaviště
Brněnské výstaviště patří mezi ikony města, pořádání veletrhů v Brně má velkou tradici a mezinárodní uznání. Rozkládá se v městské části Brno-Pisárky nedaleko historickému Starého Brna. Na míst+ dnešního rozlehlého areálu býval dříve zámecký park, rekreační místo a také cukrovar. Myšlenka výstavby veletržního areálu byla vyslovena roku 1923, kdy byla také vyhlášena urbanistická soutěž. Návrh pražského architekta J. Kalouse podrobně zpracoval E. Králík a areál byl dostavěn o pět let později. Slavnostně byl otevřen 26. května roku 1928, kdy se zde konala výstava soudobé kultury Československa. bezmála osmdesát let se tedy na brněnském výstavišti pořádají nejrůznější tuzemské i mezinárodní veletrhy a expozice. Provoz výstaviště je celoroční a významně přispívá k obchodní prosperitě města.
Dnes se o provoz výstaviště stará Společnost Veletrhy Brno, která je součástí nadnárodního koncernu Messe Düsseldorf. Brno je největším výstavním místem ve střední Evropě a každoročně zajišťuje program 48 mezinárodních veletrhů. Celková výstavní plocha činí 450 000 m2 každoročně umožňuje prezentaci téměř 12 300 firem. Expozice a veletrhy každý rok navštíví přes milion osob. Největším veletrhem je Mezinárodní strojírenský veletrh, významné jsou také veletrhy stavební. Výstaviště čítá šestnáct pavilonů , které zahrnují různé architektonické styly od 30. let minulého století až do dnešní doby. Soubor výstavních pavilonů získal ocenění stavba století.
Při prohlídce výstaviště jistě neopomeňte Pavilon A postavený v letech 1926 – 1928 jako obchodně průmyslový palác. Tato stavba je dílem architektů J. Valenty a J. Kalouse. Vstupuje se do něj rotundou o průměru 30 metrů, její výška činí celých 33 metrů. Zajímavá je také stavba kulturního centra pocházející ze stejného období, jež je dílem E. Králíka. Původně zde byla kavárna a kino. Příkladem poválečné architektury v rámci výstavního areálu je Pavilon Z s mohutnou a nepřehlédnutelnou ocelovou kopulí. Konstrukcí tohoto kolosu o průměru 122 metrů se zabýval F. Lederer.