Česká televize, Český rozhlas Brno

Česká televize

 

Televizní studio České televize zvané Typos sídlí na Jakubském náměstí přímo za kostelem sv. Jakuba i ve vedlejší Jezuitské ulici. V blízkosti se nachází kavárna, která je oblíbeným útočištěm herců, moderátorů, režisérů, i ostatních lidí z této branže. Když budete mít štěstí, můžete tu potkat některou ze slavných osobností. Další studio zvané Netopýr se nachází v ulici Štefánikova.

 

Televizní studio vzniklo v Brně roku 1961 a bylo tehdy čtvrtým studiem Československé televize. Vysílání zahájil pořad Sedmikrásky nad Brnem vysílaný v přímém přenosu. První vysílání se uskutečnilo 6. července 1961. Nejprve vznikaly v brněnských studiích zejména zábavní pořady a zpravodajství, brzy se také přidaly sportovní přenosy a reportáže natáčené během veletrhů a expozicí na brněnském výstavišti. Některé pořady se také věnovaly folklórní tematice. S rozvojem vysílání přibývalo i míst, kde štáby televize pracovaly. vysílalo se například z židenického Dělnického domu nebo z budov Husova sboru na Botanické ulici. Brněnské studio je již od svého počátku úzce spojeni s tvorbou pro děti a mládež. I dnes zde vzniká mnoho pořadů určených malým divákům jako je například AZ-kvíz Junior. Dnes se v Brně natáčí mimo jiné Banánové rybičky, Manéž Bolka Polívky, Bolkoviny či AZ-kvíz. Vznikaly tu Četnické humoresky a pohádky Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců nebo Sen o krásné panně.

 

Český rozhlas

 

Český rozhlas Brno je nejstarší regionální stanicí instituce Českého rozhlasu. Regionální vysílání denně poslouchají tisíce posluchačů z Jihomoravského  a Zlínského kraje. Do celorepublikového vysílání přispívají brněnská studia zejména reportážemi, zpravodajstvím a pořady s hudební tematikou. Od 2. dubna roku 2007 zavede Český rozhlas Brno nepřetržité 24-hodinové vysílání.

 

Rozhlasové studio v brně začalo vysílat rok po studiu pražském a to 10. května roku 1924. První studio se nacházelo na střeše Zemského domu a vysílalo nejprve zprávy a za nedlouho i hudební pořady, přímé přenosy a pohádky. Další studia rozhlasu byla zřízena v prostorách Sokolského stadionu na Kounicově ulici. Rozhlas se rychle rozvíjel a pořady zde vysílané sklízely úspěchy, působil tu například Oldřich Nový či Valentin Šindler, založen byl brněnský Rozhlasový orchestr. Úspěšné období brněnského rozhlasu přerušila válka a komunistický režim. Nově se rozvíjel v šedesátých letech  ve studiích na Beethovenově ulici a v kvalitní produkci pokračuje do dnešních dnů.